Dobskie to wyśmienity akwen wodny, dla tych którzy szukają kontaktu z naturą, chcą wziąć jachty w czarter i radować się pod żaglami z dala od innych

Jeśli twoje plany na wakacje można opisać trzema słowami: „czarter jachtów Mazury”, a jednak chcesz być blisko dzikiej przyrody, podpatrywać ptaki, a czasem po prostu posłuchać ciszy, to idealnym pomysłem jest czarter jachtów i ruszenie na północ regionu Mazury, nad przepiękne jezioro Dobskie.

Ci, którzy tu udają się na żaglach mogą się cieszyć z ciszy – na tym jeziorze obowiązuje całkowity zakaz poruszania się na silniku (nie dotyczy on silników elektrycznych). Został on ustanowiony m.in. dlatego, że wyspa Ostrów, nazywana także „wyspą kormoranów”,  jest bardzo ważnym miejscem lęgowym tych ptaków. Tym, którzy biorą jachty w czarter i pływają w pobliżu daje to niesamowite możliwości podglądania tych ptaków, a nagie kikuty drzew stanowią widok naprawdę niepowtarzalny.

Zakaz pływania na silniku to brak wszechobecnych gdzie indziej skuterów i motorówek. Poruszać się po jeziorze można tylko na żaglach, a jeśli się nie ma własnej jednostki to jest jeden sposób by to zrobić: czarter jachtów. Mazury tak cichych i spokojnych miejsc mają coraz mniej, tak więc warto tam popłynąć już dziś.

Wynikiem tego, że wzięte w czarter jachty nie mogą na tym jeziorze używać silników, jest to, że żeglarzy pozerów, tych którzy na swoich jachtach pływają głównie z knajpy do knajpy i to używając silnika, tutaj się nie uświadczy.

Gdzie w pobliżu jeziora Dobskiego są miejsca, które oferują czarter jachtów? Mazury północne są siedzibą wielu takich firm: mnóstwo możliwości by wziąć jacht w czarter jest w najbardziej wysuniętym na północ porcie Węgorzewo, ale chyba największy wybór jachtów znajdziemy w Giżycku. W każdym porcie tego miasta (a jest ich wiele) znajdziemy ogłoszenia z napisem czarter jachtów. Mazury w końcu krainą żeglarstwa są i basta! Jedno jest pewne: czarter jachtów na Mazurach, a potem rejs na jezioro Dobskie to będzie wspaniała żeglarska przygoda.