Jaki jacht motorowy na rodzinny rejs – poradnik

Wybierając jacht motorowy na rodzinny rejs na Mazury czy takie akweny jak Pętla Wielkopolska czy Żuławy, warto dostosować wybierany jacht motorowy do swoich potrzeb.

Kluczową kwestią będzie wielkość wybieranego przez nas jachtu. Jeśli na rejs rodzinny płyną trzy do pięciu osób, to najpewniej potrzeby załogi zaspokoi jacht, którego długość nie przekroczy 6 – 7 metrów. Takie jachty motorowe na Mazurach to m.in. Janmor 700, Laguna 700 czy Calipso 650. Zwyczajowo w tego typu jednostkach znajdują się dwie kabiny. Czasem jedna z nich bywa zamykana (takie wersje ma m.in. jacht motorowy Laguna 700).
Jeśli wybieracie się w więcej osób, np. w dwie rodziny, to warto zainwestować w czarter większej jednostki jak np. kabinowy jacht motorowy Nautika 1000.

Oczywiście pełen komfort i niezależność od pogody zapewnia ogrzewanie – nawet jeśli akurat traficie na chłodniejszą pogodę i deszcze, to dobrze wyposażony jacht motorowy na rodzinny rejs może zapewnić przyjemność. Komfortowe jachty motorowe na Mazurach wyposażone są również w lodówki – takie produkty jak masło, twaróg czy mleko w ciepłe wakacje długo nie wytrzymają.

Jeśli chodzi o właściwości nautyczne, to jacht motorowy na rodzinny rejs powinien być łatwy do sterowania. Choć jachty motorowe na Mazurach zazwyczaj nie wymagają specjalnego patentu (ich prędkość maksymalna nie przekracza 15 km/h), to warto pamiętać o tym, że powinny się łatwo sterować. Na pewno taka jednostka powinna być wyposażona w ster strumieniowy. Kabinowe jachty motorowe sterowane są kierownicą ze sterówki – wygodę poprawia jeszcze to gdy silnik jest podnoszony automatycznie. Wtedy nawet stawanie na dziko można „ogarnąć” stojąc w sterówce. Z drugiej strony sterowność poprawia również listwa kilowa pod pokładem – wystarczy, że ma zaledwie 10 centymetrów. A lepsza sterowność to także większe bezpieczeństwo całej załogi, również tej najmłodszej.

Lódź motorowa na rodzinny rejs powinien być również wyposażony w urządzenia przydatne dla najmłodszych. Jachty motorowe na Mazurach często mają platformy kąpielowe – to rzecz dla dzieciaków idealna. Stanięcie na płytkiej wodzie w upalny dzień i długotrwałe kąpiele to naprawdę rozrywka znakomita. Mniejsze jednostki – Laguna 700 czy Janmor 700 takie platformy mają skromne, ale w gigantach typu jacht motorowy Futura 36 to już naprawdę duża przestrzeń. Jacht, na który decydujesz się płynąc w rodzinny rejs, powinien być oczywiście wyposażony w kapoki dla najmłodszych. Warto pamiętać o tym, że są one dopasowywane wagą, nie wzrostem. Przed wyjazdem trzeba więc sprawdzić ile najmłodsi załoganci ważą.

Problemem na takim rejsie z najmłodszymi może być odpowiednie zaangażowanie naszych dzieci czyli mówiąc wprost – walka z nudą. Dlatego wybrana przez nas jednostka nie dość, że powinna być wyposażona w kilka kontaktów, do których można podłączyć najróżniejsze gadżety elektroniczne, to jeszcze najlepiej jak na pokładzie znajdują się jakieś gry planszowe. Oczywiście płynąć w rejs rodzinny na jachcie motorowym zawsze wszelkiej maści „zabijacze nudy” powinniśmy zabrać ze sobą. Bo marudzący załogant może skutecznie obrzydzić nam wszystkie łodzie motorowe na Mazurach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *